Živíme budoucnost Haiti

Seznamte se s Jennicou z Haiti, které každodenní školní jídlo dává důvod k úsměvu.

Jennica z Haiti má ten nejúžasnější úsměv. Jen těžko uvěřit, že tato malá šťastná osmiletá holčička žije v části světa, kde základní potřeby, které mnozí z nás berou jako samozřejmost, třeba tekoucí pitná voda nebo elektřina, jsou luxusem.

Nehledě na každodenní strasti, kterým čelí, Jennica má i několik důvodů k úsměvu, například to, že je jedna z už 41,831 dětí (od září 2018), které na Haiti, každý školní den dostávají stravu od Mary’s Meals.

„Jídlo mě udržuje zdravou,“ říká.

Jennica žije se svou tetou v malém domku z dřevěných trámů ve velice odlehlé části Haitského venkova. Pro mnoho rodin z jejich komunity je každý den takřka bojem o přežití.

Příslib výživného každodenního školního jídla povzbuzuje Jennicu a její kamarády, aby chodili do školy a mohli tak získat drahocenné vzdělání, které je tím nejdůležitějším předpokladem vykročit na cestu z chudoby, a naději na lepší budoucnost pro celou místní komunitu.

Teta Jennicy, Emilia, zaznamenala výrazné zlepšení školní docházky místních dětí od zavedení programu školního stravování.

„Před příchodem Mary’s Meals nebyla situace moc dobrá, protože děti nechodily do školy,“ říká. „Teď vidím velkou změnu. Děti už nehladoví, takže je to pro rodiny mnohem jednodušší. Pro Jenničinu budoucnost doufám, že bude pokračovat, a půjde dál ve svém vzdělávání.“

Porce rýže s fazolemi, kterou Jennica a její kamarádi dostávají každý školní den k obědu, jim pomáhá naplnit jejich prázdná bříška a dodává jim energii soustředit se na výuku, ale i na hru s jejich kamarády.

„Psaní je můj nejoblíbenější předmět, protože mě to baví,“ říká Jennica. „Guervendiat je moje nejlepší kamarádka. Hodně často si spolu hrajeme a taky bydlíme blízko sebe.“

Mary’s Meals nejen, že pomáhá Jennice vytěžit co nejvíce ze svého vzdělávání, ale zdá se, že také ovlivnilo volbu její budoucí kariéry.

„Až dokončím školu, tak bych se chtěla stát šéfkuchařkou,“ říká Jennica. „Chtěla bych pracovat v restauraci.“